اگر شما هم مانند برخی از خانواده‌ها، مصرف برنج بالایی دارید و یا مصرف سالیانه خود را به صورت یکجا می­خرید، فرقی ندارد مصرف کننده برنج دورود هستید یا سایر برنج‌ های ایرانی بهتر است پیش از هر چیز نکات زیر را برای نگهداری برنج بخوانید.

در نگهداری برنج دو عامل موثر هستند. عامل نخست به محیط و شرایط فیزیکی نگهداری برنج مربوط است، عامل دیگر به پیشگیری از نفوذ حشره، رطوبت و گرما درون برنج مربوط می شود.

1.       محیط و شرایط فیزیکی نگهداری برنج

شرایط نگهداری برنج برای همه برنج‌های ایرانی از جمله برنج دورود لرستان یکسان است. این نکته ها را برای همه برنج های ایرانی مد نظر داشته باشید.

خرید برنج دورود

2. پیش‌گیری از نفوذ حشره، رطوبت و گرما درون برنج

4 پاسخ

 1. سلام
  در برخی از سایتها نوشته شده برنج شپشک زده را زیر نور آفتاب بین ساعت یک تا سه قرار دهیم ! شما نوشتید زیر آفتاب نباشه و الک کنیم .
  شپشک گاهی به برنج میچسبه و رهاش نمیکنه این الک کردن برای اینه که شپشک بریزه ؟
  بنده بیشتر دنبال این هستم که بدانم چند ساعت باید برنج را زیر نور آفتاب قرار داد ؟ خورد شدن برنج هیچ اهمینتی برای ما که قصد دم پختک کردن آنرا داریم هیچ اهمیتی نداره فقط میخواهیم هر طوری هست جلوی گسترش شپشک را بگیریم . برنجی را که چند روز پیش خریدیم شپشک داشت . حتما درست نگه داری نکرده بودند و محل نگه داری آن خوب نبوده .
  شاید این مطالبی که مینویسم بیشتر بدرد دیگران بخوره تا خودم .
  بنظرم بهتر باشه برنج رو در آفتاب روی یک کیسه تمییز پهن کنم بعد از نیم ساعت برای پانزده کیلو برنج چهارصد گرم نمک هم با آن قاطی کنم و بعد از یک ساعت ضمن بررسی آن دوباره داخل کیسه بریزم.
  حالا شما که کارشناس هستید نظر خود را بفرمایید شاید هم دوباره آمدم و خواندم .
  با تشکر و سپاس فراوان

  1. اگه با خرد شدن برنج مشکلی ندارید میتوانید برنج را به صورت مستقیم در برابر آفتاب به مدت یک الی دو ساعت قرار دهید.

 2. سلام از کجا میتونیم مطمئن باشیم برنجی که اسنباده میکنیم تو نگهداریش از قرص برنج استفاده نشده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.